0

A növényvédelmi helyzet fokozódik!

2023-05-16 17:49

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!

2023. évi 9. felhívás

Budapestre, Győrre, Debrecenre, Szegedre, Miskolcra és Pécsre is folyamatos esőt jósolnak még a jövő hétre is. Ez jó hír a növényeinknek, de jó hír a kórokozó gombáknak is. Abban a kertben ahol fogékony növények vannak és a kertész biztosan ki akarja védeni a károsítók kártételét, ott permetezni kellene. A lisztharmat, a monília mellett (lásd 7. felhívást) a rozsdagombák is megjelentek és a varasodás is közeledik…

► „A nyár végén feltűntek a rozsdagombák jellegzetes tünetei is.” -írtam 2019. októberében. Már feltűntek a rozsdagombák jellegzetes tünetei. -írhatom át a fenti mondatot 2023. májusában. A rózsalevelet ma fotóztam a rózsarozsda jellegzetes tünetével, a levél színén, a fonákján és a levéléren is megjelentek a sárga gombatelepek. Sok rozsdagomba faj létezik, de a környezeti igényük hasonló: meleg és csapadékos időben fertőznek. Körtén, szedren, bogyósokon, csonthéjasokon, mahónián, nyárfán és sok dísznövényen, gyomon is kereshetjük a narancssárga telepeit. A leveleket, a hajtásokat és a terméseket is megfertőzhetik. Körtében a Difcor 250 EC és a Score 250 EC, míg málnában és a szederben a Chorus 50 WG engedélyezett ellene. A rózsára a CELAFOR Saprol rózsa gombabetegségei elleni szer engedélyezett a három gombabetegsége ellen. Talán a körterozsdával kapcsolatban kapom a legtöbb kérdést. Nem csodálkozom, mert ijesztőek a tünetei. Súlyos fertőzésnél a levelek hullását és a gyümölcsök torzulását is okozhatja. Házikertekben még nem találkoztam ilyen súlyos tüneteivel, de akit zavarnak a narancssárga foltok, kitüremkedések az a fenti gombaölők közül választhat. Ezekkel egyben a varasodás ellen is védekeznek. A borókafajokon telel át a gomba és innen terjed át tavaszonként a körtére. Tehát a megoldás az lenne, ha a körtefánknak 200-300 méteres távolságot tudnánk biztosítani pl. a kínai- vagy a nehézszagú borókáktól. De hát nem vágathatjuk ki a szomszéd bokrait…

► Úgy látom, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által létrehozott Kiskultúrás Növényvédőszerengedélyezési munkacsoport sikereket ér el a munkájában! Jó néhány növényvédő szer engedélyét módosították, kibővítették azoknak a növényeknek a körét, amikre fel lehet használni az adott készítményt. Ez az engedélyező hatóság, a NÉBIH pozitív hozzáállásának is köszönhető. A mellékelt táblázatban sárgával jelöltem a III. kategóriás készítményeket.

► Remélem, hogy az egyre népszerűbb gyümölcsünkre, a fügére is születnek növényvédő szerek. Egyelőresemmit sem használhatunk. A leveleket hámozgató fügemoly mellett egy újabb kártevőjéről is hírt kaptam,nálunk is megjelent a füge levélbolha. Fazekas Imre pécsi rovarász kollégától kaptam a friss fotókat és a kéréstis. Felderítenék az elterjedtségét, írjanak neki ha megtalálták valahol. Email címe: fazekas@outlook.com

► Az esős időjárás hátráltatja a kerti munkákat, de ugyanakkor pihenhetünk is egy kicsit. Néhány szakmai olvasni és nézni valót ajánlok Önöknek. Mivel többen érdeklődtek a tejsavós csigacsapdák után, ezért megkerestem egy témába vágó cikket. Az ÖMKI videósorozatot készített a házikerteseknek, Növényvédelem a biokertben címmel. Érdemes a hírleveleikre is feliratkozni. Hasonlóan hasznos kiadványokat találnak a Magyar Biokultura Szövetség oldalán, pl. lapozhatnak a Biokultúra újságban és letölthetik a Bioporta számait is.

Budapest, 2023. május 15.

Jó egészséget, jó kertészkedést: Zsigó György, NMNK

Cookie beállítások
Kosár tartalma
Tovább a kosárhoz